Kredyt inwestycyjny

Co warto wiedzieć o kredytach inwestycyjnych?

Każdy dobry przedsiębiorca troszczy się o rozwój swojej firmy.

Oznacza to inwestowanie w nią, czyli przeznaczanie zarobionych środków finansowych nie tylko na jej codzienne funkcjonowanie, ale też na realizację nowych pomysłów, poszerzanie możliwości i zdobywanie kolejnych sektorów rynku. Może się jednak okazać, że zamierzenia inwestycyjne przekraczają możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Z pomocą przychodzi wtedy kredyt inwestycyjny.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to, najprościej mówiąc, wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na inwestycję.

Otrzymanie kredytu inwestycyjnego nie jest trudne, ale z uwagi na jego specyficzny cel, wymaga spełnienia nieco innych zasad i przedłożenia dodatkowych dokumentów, niż inne kredyty. Udzielenie kredytu inwestycyjnego to dla banku lub firmy pożyczkowej ryzyko, nieco większe, niż przy pozostałych kredytach, gdyż inwestycja czasem może okazać się nietrafiona.

Czym kredyt inwestycyjny różni się
od innych kredytów?

Tym, co wyróżnia kredyt inwestycyjny jest między innymi możliwość uzyskania wysokich kwot wsparcia – większość banków nie ustala górnego limitu pożyczki; wszystko zależy od zdolności finansowych firmy, jej obrotów, oceny ryzyka przeprowadzanej przez bank na podstawie przedstawionego przez potencjalnego kredytobiorcę biznesplanu i innych dokumentów oraz wkładu własnego przedsiębiorstwa.

Większość banków wymaga ok. 20 – 30% wkładu własnego, aczkolwiek w niektórych bankach można uzyskać finansowanie 100% inwestycji z kredytu, choć wtedy koszty około kredytowe są zwykle wyższe.

Kredyty inwestycyjne to zwykle kredyty długoterminowe. Mogą być zaciągane nawet na dwadzieścia lat, choć zdarzają się także średnioterminowe czyli od roku do trzech lat, na mniejsze kwoty i mniejsze inwestycje.

Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać kredyt inwestycyjny?

Tak, jak przy wszystkich innych kredytach, przedsiębiorca musi przedstawić bankowi dokumenty świadczące o dochodach i obrotach firmy. W swoim regulaminie banki informują o tym, jakich dokumentów wymagają, a są to zwykle:

 • Dokumenty rejestrowe, jak umowa spółki, odpis z KRS, zaświadczenie o numerze REGON, bądź o wpisie do EDG.
 • Dokumenty finansowe, którymi mogą być odpisy ksiąg rachunkowych, zeznania o wysokości uzyskanych przychodów, deklaracje roczne PIT itp.
 • Mogą też być wymagane inne dokumenty dotyczące sytuacji finansowej firmy, jak na przykład wyciągi z rachunków firmowych.

Wyróżnikiem kredytu inwestycyjnego jest konieczność przedstawienia biznesplanu. To najważniejszy dokument, którego zadaniem jest przekonać bank, że inwestycja będzie opłacalna, a firma będzie w stanie spłacić zaciągnięty dług.

Na co przeznaczamy uzyskany kredyt inwestycyjny?

Sposób przygotowania biznesplanu w dużej mierze zależy od tego, na co zamierzamy przeznaczyć dodatkowy kapitał uzyskany z kredytu. Najczęściej kredyty inwestycyjne wykorzystuje się do sfinansowania inwestycji w:

 • środki trwałe
 • wartości niematerialne i prawne
 • nabycie udziałów i papierów wartościowych

Wykup udziałów w innym przedsiębiorstwie bądź nabycie papierów wartościowych to inwestycja w inną firmę, która może się okazać zyskowna. Wartości niematerialne i prawne to na przykład prawa autorskie, które są wyceniane na konkretne kwoty, a także wszelkiego rodzaju licencje i patenty, oraz oprogramowanie komputerowe, zwykle powiązane z powyższymi. Najszerszą grupę stanowią jednak tzw. środki trwałe, czyli przedmioty materialne niezbędne do prowadzenia działalności, na przykład:

 • środki transportu,
 • maszyny i urządzenia produkcyjne,
 • urządzenia umożliwiające świadczenie usług,
 • nieruchomości – zarówno zakup, dzierżawa, jak i wynajem pomieszczeń,
 • wyposażenie pomieszczeń, na przykład w celu stworzenia nowych miejsc pracy,
 • sprzęt komputerowy wraz z urządzeniami peryferyjnymi,
 • wszelkie przedmioty i urządzenia niezbędne do prowadzenia planowanej działalności.

Co ciekawe, kredyt inwestycyjny biorą nie tylko przedsiębiorstwa z długoletnim stażem. Częstą praktyką jest wzięcie kredytu inwestycyjnego na rozkręcenie działalności gospodarczej i taką pożyczkę może przedsiębiorca uruchomić od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Na co zwrócić uwagę zanim weźmie się kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to poważne zobowiązanie. Nie należy go brać pochopnie. Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki, warto spotkać się z doradcą finansowym i przedstawić mu swoje zamierzenia. Rolą eksperta jest ocenić ryzyko związane z inwestycją, jej opłacalność, a także dobrać najbardziej korzystny produkt finansowy. Może się bowiem okazać, że na naszą inwestycję wystarczy leasing, który jest tańszy, albo zwykły kredyt obrotowy, który już mamy.


Kiedy już mamy pewność, że potrzebujemy kredytu inwestycyjnego, porównajmy oferty różnych banków i firm kredytowych, aby znaleźć taką, której warunki spełniają nasze oczekiwania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

 • opłaty za rozpatrzenie wniosku (którą trzeba zapłacić niezależnie czy decyzja o przyznaniu kredytu będzie pozytywna, czy też nie), oraz czas jego rozpatrzenia;
 • opłata za przyznanie lub uruchomienie kredytu;
 • prowizje i opłaty za ubezpieczenie spłaty kredytu;
 • wysokość oprocentowania kredytu;
 • marża pobierana przez bank, którą zwykle można negocjować (jest ona obliczana na podstawie wskaźników poziomu ryzyka i sytuacji finansowej firmy);
 • co jest wymagane jako zabezpieczenie kredytu (może to być weksel in blanco, blokada na rachunku bankowym, obciążenie hipoteczne lub cesja wierzytelności);
 • czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i na jakich warunkach;
 • zweryfikowanie czy umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych prawem.

Możliwość porównania ofert różnych banków dają umieszczane w internecie rankingi kredytów bądź kalkulatory kredytowe. Można też dokonać takiej analizy porównawczej samemu, bądź skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.

Nasze biuro

41-400 Mysłowice,

ul. Obrzeżna – Północna 17B

Bądźmy w kontakcie

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wniosku?
Napisz, odpiszemy jak najszybciej to możliwe.

Imię

Email

Numer telefonu

NIP

Wiadomość

Moja firma istnieje powyżej 12 miesięcy