Kredyt ratalny

Zakupy na raty, czyli co to jest kredyt ratalny

Chyba każdy z nas miał kiedyś styczność z kredytem ratalnym. To kredyt, który dostajemy oczywiście z banku, ale formalności załatwiamy… w sklepie. Oraz wszędzie tam, gdzie dokonujemy zakupów na raty, bo przecież kupować można nie tylko towary, ale także usługi. Osobą, z którą podpisujemy umowę o spłacie należności za zakupione przedmioty lub usługi, jest przedstawiciel banku. Kredytów takich nie zaciągamy zwykle na duże sumy, rata może być nawet nieodczuwalna pośród comiesięcznych wydatków, a okres kredytowania rzadko jest większy niż rok.

Czy o kredyt ratalny jest trudno?

Kredyt ratalny to potoczna nazwa kredytu na zakup towarów i usług. Jest on wygodną alternatywą dla zakupów za gotówkę. Zwykle jest nisko oprocentowany a czasem nawet, dla zwiększenia konkurencyjności, sklepy proponują swoim klientom zakupy na raty 0,0%. Jeśli zamierzamy kupić artykuł, którego cena jest zbliżona do naszego miesięcznego dochodu, a nie mamy odłożonych oszczędności, wybór zakupów na raty jest idealnym rozwiązaniem.

Załatwienie formalności kredytowych trwa zwykle kilka minut. Pracownik banku współpracującego z danym sklepem dysponuje gotowymi wnioskami, które trzeba wypełnić podając nasze dane – często osoba nas obsługująca wpisuje dane w komputerze, by było prościej, następnie wniosek jest wydrukowany i po sprawdzeniu podpisywany przez klienta. Sprawdzenie historii kredytowej w BIK trwa tylko chwilę i, jeśli nie ma tam nic niepokojącego, wniosek zostaje zatwierdzony, a kredyt przyznany.

Na jakie zakupy można przeznaczyć kwotę przyznaną kredytem ratalnym?

Ponieważ kwoty kredytów ratalnych nie są duże, bank nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, poza upoważnieniem do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego klienta, z którego będą ściągane raty. Dzięki takim rozwiązaniom możemy bez problemu pozwolić sobie na wyposażenie kuchni, sprzęt komputerowy czy RTV, albo rozwój naszego hobby, jakim może być sport wymagający specjalistycznej odzieży, czy sprzętu.

Na raty chętnie kupowane są także elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz takie jak meble, okna i drzwi, także w połączeniu z usługą jaką jest np. wykonanie zabudowy kuchni, czy montaż ościeżnic i skrzydeł okiennych i drzwiowych. Ponieważ mówimy o kredycie of towarów i usług, także zapłatę za usługi możemy rozłożyć na raty, korzystając z tego, że naszemu wykonawcy zapłaci bank, a potem my ten dług do banku zwrócimy w ciągu kilku miesięcy, nie obciążając domowego budżetu jednorazowo większą kwotą.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej

Tak jak przy każdym kredycie, decyzję trzeba podejmować z rozwagą i będąc świadomym pewnych drobiazgów, na które warto uważać podpisując umowy kredytowe.

  • Nawet jeśli oprocentowanie nominalne wynosi 0,0%, zawsze trzeba zapytać o RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę procentową, która uwzględnia także prowizje, marże i inne opłaty.
  • Bardzo istotne jest ubezpieczenie i jego koszt. Zawsze trzeba uważnie przeczytać umowę ubezpieczeniową, ze zwróceniem uwagi na wyłączenia zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli od razu nie dostaniemy Warunków do ręki, trzeba o nie zapytać.
  • Podpisując oświadczenie o poddaniu się egzekucji w wypadku niepłacenia rat, koniecznie zwróćmy uwagę na kwotę, do jakiej bank może wystawić tytuł egzekucyjny. Przekraczają one zwykle kwotę kredytu, ale to przekroczenie nie powinno także przekraczać granic rozsądku.
  • Każdy kredyt kosztuje i klient, który uważa, że dostanie go za darmo, jest po prostu naiwny. Nawet jeśli sklep kusi nas ofertą 0,0%, wiadomo przecież, że będziemy musieli zapłacić prowizję, marżę, opłatę administracyjną i pewnie jeszcze jakieś opłaty manipulacyjne. To dlatego kwota kredytu jest większa niż cena brutto towaru. Umowa powinna jednak precyzyjnie określać jaka kwota jest rzeczywistą opłatą za towar, a jakie kwoty obejmują inne składowe kredytu.

Trzeba uważać, jeśli pracownik banku mówi nam, że wszystko załatwimy jednym podpisem. Tak, jest wtedy szybciej, ale za jednym razem godzimy się na wszystkie warunki umowy i wtedy łatwiej jest coś przeoczyć. Dlatego warto poświęcić kilkanaście minut zamiast kilku i wczytać się uważnie w wymienione powyżej elementy umowy.

Alternatywa dla oferty sklepu

Kredyty ratalne dostępne są w wielu bankach, zaś współpraca między danym sklepem a bankiem odbywa się na zasadach wyłączności. Sklep zapewnia, że daje nam możliwość skorzystania z najlepszej oferty, ale nie zaszkodzi samemu to sprawdzić. Do tego potrzebna jest opisana powyżej wiedza o tym jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, co wchodzi w skład kosztów kredytu i w jakiej wysokości, jakie są warunki ubezpieczenia i konsekwencje nieterminowych wpłat.

Mając tę wiedzę możemy udać się do innego banku lub instytucji pożyczkowej, niż ten, z którym umowę ma sklep i sprawdzić, jakie oni mają oferty kredytów gotówkowych na sumę o takiej wysokości, jaka jest nam potrzebna na zakup potrzebnego nam przedmiotu czy usługi. Jeśli znajdziemy ofertę bardziej dla nas korzystną, wybór będzie chyba oczywisty.

Nasze biuro

41-400 Mysłowice,

ul. Obrzeżna – Północna 17B

Bądźmy w kontakcie

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wniosku?
Napisz, odpiszemy jak najszybciej to możliwe.

Imię

Email

Numer telefonu

NIP

Wiadomość

Moja firma istnieje powyżej 12 miesięcy